انواع سمعک و باتری سمعک

سمعک های بسیار پیشرفته در سبک های مختلف با ویژگی های متفاوت به صورت راهکارهای اختصاصی وجود دارند که می توانند سطح زندگی روزمره شما را بدون اینکه در شیوه زندگی شما خللی وارد کنند ارتقا دهند. تمام این سمعک ها از ویژگی های مشترکی برخوردارند ، تمام سمعک ها به منظور افزایش صداهایی که شما مایل به شنیدن آنها هستید طراحی شده اند . سمعک ها صداهایی بسیار آرام را قابل شنیدن می کنند در عین حال که صداهای خشن و بلند را متعادل می کنند. این قابلیت هم در محیط های آرام و هم در محیط های پر سر و صدا حایز اهمیت است. هیچ سمعکی نمی تواند تمام مشکلات شنوایی را برطرف و یا صدای طبیعی را به گوش شما بازگرداند اما سمعک ها ی پیشرفته به گونه ای طراحی شده اند تا با استفاده از سمعک، بتوانید صدایی واضح و رسا همانند صدای طبیعی را بشنویید.
یک سمعک اساسا سیستم تقویت صدا در اندازه ای کوچک و مینیاتوری است که از بخش های زیر تشکیل شده است:
1.    میکروفن
2.    آمپلی فایر ( اکثرا پردازش سیگنال دیجیتال را ممکن می سازد)
3.    بلند گوی بسیار کوچک به نام رسیور
4.    باتری
5.    قالب گوش از جنس اکرویک یا سیلیکون و یا قالب مخصوص برای سمعک های داخل گوشی

انواع سمعک
انواع سمعک
سمعک ها در انواع گوناگونی وجود دارند. این به معنای تنوع در طراحی و رنگ بندی نیست بلکه هر نوع  ازسمعک مناسب با نیازهای شنوایی افرادی با ویژگی های خاص طراحی شده است.جایگاه قرارگیری سمعک در داخل گوش، ساده ترین راه طبقه بندی انواع سمعک است.اساسا سمعک ها یا داخل گوش قرار می گیرند و یا در پشت گوش.
ITE- علامت اختصاری سمعک های داخل کوشی است . این نوع از سمعک ها با عنوان سمعک های سفارشی نیز یاد می شود چرا که متناسب با اندازه گوش هر فرد به طور سفارشی ساخته می شوند.
BTE- علامت اختصاری نوع دیگری از سمعک ها با عنوان سمعک های پشت گوشی است.

سمعک های داخل گوشی ( ITE)
سمعک های داخل گوشی برای افت های شنوایی شدید تا متوسط کاربرد دارند . این سمعک ها در داخل گوش قرار می گیرند و بر اساس شکل قالب گوش هر فرد ساخته می شوند.

سمعک داخل گوشی


سمعک کاملا داخل کانال (CIC)
این سمعک ها نیز در رده کوچکترین سمعک های سفارشی قرار می گیرند. سمعک CIC کاملا در داخل کانال گوش قرار می گیرد و مناسب افت شنوایی خفیف تا متوسط-شدید است. این سمعک ها تقریبا نامرئی هستند و معمولا برای کسانی تجویز می شوند که ظاهر سمعک برای آنها اهمیت دارد.

سمعک نامرئی (IIC)
کوچکترین سمعک های داخل گوشی هستند. این سمعک ها معمولا در عمق کانال گوش و در برخی از مدل ها بعد از خم دوم کانال گوش قرار می گیرند. معمولا، سمعک های نامرئی برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط طراحی شده اند.

سمعک نامرئی

سمعک های پشت گوشی (BTE)
سمعک های پشت گوشی انواع افت شنوایی از ملایم تا عمیق را پوشش می دهند و در انواع مختلفی از سمعک های مینیاتوری تا سمعک های پر قدرت با اندازه ای بزرگ تر وجود دارند. بسیاری از سمعک های پشت گوشی مجهز به سیستم میکروفن جهت دار هستند تا فهم گفتار در محیط های پر سرو صدا را افزایش دهند. فیتینگ سمعک های پشت گوشی می تواند به صورت باز یا بسته باشد. بسته به این معناست که قالب  ساخته شده تقریبا به طور کامل گوش خارجی و کانال گوش را پر می کند.
این سمعک ها متنوع و مناسب برای انواع افت شنوایی هستند. این نوع از سمعک های پشت گوشی، سمعک هایی پر قدرت هستند. قرار دادن آنها بر روی گوش آسان است چرا که به لحاظ اندازه از سمعک های داخل گوشی بزرگترند.
قالب گوش، سمعک های پشت گوشی را به گوش متصل می کند و برای هر کاربرد شکل خاصی دارد  این مساله مهمی است چرا که عملکردهای چندگانه ای را برای شنیدن بهتر اجرا می کند. یکی از مهم ترین وظایف قالب گوش اینست که صدای تقویت شده را به پرده صماخ می رساند همچنین به قرارگیری و نگهداری سمعک  در پشت گوش کمک می کند.ویژگی مهم قالب گوش اینست که به کانال شنوایی می چسبد . این حرکت راه را مسدود می کند و امکان برخورد سیگنال های آکوستیک را از بین می برد.
در سمعک پشت گوشی با قابلیت فیتینگ باز، قالب گوش از طریق تیوب باریکی به سمعک متصل می شود. سمعک هایی با فیتینگ باز سمعک هایی راحت هستند و از تجمع رطوبت در گوش جلوگیری می کنند. این سمعک ها برای انواع خاصی از افت شنوایی مناسب هستند و کیفیت صدای برتر و راحتی از مزایای این سمعک هاست.

سمعک پشت گوشی
 

سمعک های رسیور داخل کانال (RIC)
سمعک های RIC بسیار شبیه به سمعک های با فیتینگ باز هستند که پیش تر راجع به آنها صحبت شد. بر خلاف بسیاری از سمعک های پشت گوشی مرسوم، رسیور در داخل کانال گوش قرار می گیرد و از طریق تیوب باریکی به سمعک متصل می شود.از آنجایی که رسیور در داخل سمعک های پشت گوشی نیست این سمعک ها بسیار کوچک، سبک و ناپیدا هستند.

کاشت حلزون
دستگاه کاشت حلزون شامل اجزای خارجی و داخلی است:
اجزای خارجی شامل میکروفون، پردازشگر گفتار و یک سیم پیچ فرستنده است. قسمت های داخلی اجزایی هستند که کاشت می شوند و شامل سیم پیچ داخلی با مدار الکترونیکی برای دریافت و رمزگشایی سیگنال و یک آرایش الکترودی است. با انجام عمل جراحی، گیرنده داخلی زیر پوست و داخل استخوان ماستوئید قرار داده می شود. جایگاه آرایش الکترودی نیز در حلزون گوش داخلی است. دستگاه کاشت حلزون به صورت زیر عمل می کند:
صدای محیط که شامل گفتار نیز می شود توسط میکروفون دریافت و به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود. این سیگنال الکتریکی بعد از پردازش دقیق و پیشرفته ی گفتار توسط پردازشگر، به وسیله سیم نازکی به سیم پیچ بیرونی و از آنجا با عبور از پوست از طریق سیگنال حاملی به گیرنده داخلی انتقال می یابد. در پایان، گیرنده داخلی سیگنال را رمز گشایی کرده و آن را به آرایش الکترودی می فرستد.
آرایش الکترودی موجب تحریک مستقیم رشته های عصبی گوش داخلی می شود و بدین ترتیب از بین رفتن سلول های مویی گوش داخلی جبران می گردد.


انواع باتری سمعک
چندین مدل باتری در سمعک وجود دارد که در کلینیک های شنوایی و سمعک در سطح ایران معمولا رایوواک (Rayovac) ، دوراسل (Duracell)، پاوروان (power one) بیشترین میزان مصرف را دارند.
اما تمامی آنها اصول یکسانی دارند بدین صورت که رنگ آنها ثابت است و کافی است به شنوایی شناس خود رنگ آنها را بگویید.
دقت کنید:
آبی         675
قهوه ای   312
نارنجی       13
زرد            10
میزان مصرف باتری در برندهای مختلف تفاوت دارد برای مثال امکان دارد یک مدل باتری در 3 روز تمام شود و در مدل دیگر در 5 روز باتری خالی شود. همچنین لازم به ذکر است میزان مصرف سمعک ها هم روی میزان مصرف باتری تاثیر گذارند، یعنی اگر پردازش یک سمعک بالا باشد می تواند در 3 روز یک باتری را تمام کند در حالی که سمعک با قدرت مشابه وی در 4 روز باتری را تمام کند.
 در باتری های مختلف بسته به کیفیت مواد سازنده و تکنولوژی به کار رفته در آنها میزان خالی شدن متفاوت است. در سمعک های جدید میزان کیفیت و قدرت صدا افزایش یافته است و این دو عامل سبب مصرف بیشتر باتری می شوند.

انواع باتری سمعک

راه هایی برای بهتر شنیدن
برای تست شنوایی وقت ملاقات بگذارید
گوش های شما توسط متخصص شنوایی شناس مورد معاینه قرار خواهد گرفت تا علل فیزیکی و احتمالی ممکن مورد معاینه قرار گیرند عللی همچون تجمع موم گوش، عفونت و … . تست شنوایی برای ارزیابی توانایی گوش شما در تشخیص صداهای مختلف در فرکانس های متفاوت صورت می گیرد . کل فرآیند در حدود یک ساعت به طول می انجامد بدون هیچ گونه درد و ناراحتی و این وضعیت بهمتخصص شنوایی شما کمک می کند تا مناسب ترین را ه کار را متناسب با نیازهای شنیداری شما پیدا کند. هر سوالی که دارید بپرسید و سعی کنید بسیار آرام و راحت باشید . هر چه متخصص شنوایی شما بیشتر در باره شما بداند راحت تر به شما کمک خواهد کرد.


سمعک خود را انتخاب کنید
بسته به نتیجه تست شنوایی شما، متخصص شنوایی بهترین راهکار مناسب را متناسب با نیازهای فردی به شما پیشنهاد خواهد کرد. در خصوص راه های موجود تحقیق و بررسی کنید  حتی می توانید سمعک ها را با یکدیگر مقایسه کنید . گاهی لازم است تا با بیمه درمانی خود هماهنگ کنید و میزان هزینه ای که بیمه متقبل می شود را بدانید. متخصص شنوایی شناس شما بهتر از همه می داند که راه کار مناسب کدام است اما تصمیم نهایی به عهده خود شماست.


ساختن  قالب سمعک
 در صورت انتخاب سمعک داخل گوشی،  لازم است تا قالب گوش  متناسب با ساختار گوش شما ساخته شود. که در واقع شبیه سازی کامل کانال گوش است. قالب گوش شما به سازندگان سمعک ارسال می شودتا سمعک شما مطابق با قالب طراحی شود. در این جا قالب گوش با دقت بسیار طی چند روز ساخته می شود.


برنامه ریزی برای فیتینگ
ملاقات بعدی شما با متخصص شنوایی شناس برای تنظیم سمعک خواهد بود تنظیمات سمعک با کمک کامپیوتر بر اساس اودیوگرام و نظرات شخصی شما صورت می پذیرد. متخصص شنوایی شناس شما نحوه عملکرد سمعک را به شما آموزش خواهد داد و اینکه در محیط های مختلف چگونه به بهترین نحو ممکن بشنوییم.همچنین نحوه قرار دادن و گذاشتن سمعک نگهداری و تمیز کردن سمعک وتعمیر سمعک آنرا خواهید آموخت.


مراجعات بعدی

سمعک خود را برای چند روز در محیط اطراف به طور منظم بر گوش های خود قرار دهید. ممکن است مایل به یادداشت برداری و ثبت احساسات خود از شنیدن صداها باشید. بر اساس اینکه چگونه صداهای اطراف را در روز می شنوید. متخصص شنوایی در صورت نیاز تنظیمات اضافی را بر روی سمعک انجام خواهد داد.


از شنیدن دوباره صداها لذت ببرید
عادت به شنیدن صداها از طریق سمعک اندکی زمانبر است و به صبر و شکیبایی نیاز دارد. احتمالا باید یاد بگیرید تا صداهای ناخواسته را نشنوید دقیقا همان عادتی که در حین شنیدن صداهای طبیعی داشتید. مهم است که واقع بین باشید و انتظار ۱۰۰ درصد شنوایی در هر موقعیتی را نداشته باشید.

 


تگ ها: سمعک نامرئی سمعک هوشمند متخصص شنوایی کاشت حلزون انواع سمعک کلینیک شنوایی